Zapraszamy na jesienny Salon STP pt. „Tłumacz w konfliktach” w dniu 26 października 2018 r. Patron wydarzenia: ILS UW.

Wszystkich naszych członków i sympatyków serdecznie zapraszamy na kolejny Salon STP pt.

„Tłumacz w konfliktach” w piątek, 26 października 2018 r. , godz. 16.30,

Instytut Lingwistyki Stosowanej UW, ul. Dobra 55, aula 1.008, I piętro.

 

 

Gośćmi Salonu będą:

 

Pani prof. Małgorzata Tryuk, która na podstawie swojej książki pt. „Etyka w zawodzie tłumacza ustnego” opowie o tłumaczach obozowych w czasie II wojny światowej oraz roli tłumaczy w powojennych procesach przed międzynarodowymi trybunałami

oraz

Pan Ambasador Jerzy Marek Nowakowski, który w swoim wystąpieniu pt. „Dyplomata w niewoli tłumacza”, opowie o roli tłumaczy w dyplomacji i polityce na podstawie swoich doświadczeń jako ambasadora RP na Łotwie oraz w Armenii, oraz sekretarza stanu w KPRM i swojej działalności w polityce i dziennikarstwie.

 

Spotkanie w Armenii. Ze zbiorów Jerzego Marka Nowakowskiego.

Wystąpienie na Łotwie. Ze zbiorów Jerzego Marka Nowakowskiego.

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne w wykonaniu naszych członków.

Zdjęcie tytułowe jest kadrem z filmu „Ostatni etap” (1947). Na zdjęciu Barbara Drapińska w roli tłumaczki obozowej Marty Weiss i Stanisław Zaczyk.

Po spotkaniu zapraszamy na mały poczęstunek.

Biogramy naszych gości: 

Małgorzata Tryuk

Profesor zwyczajny w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW, kierownik Zakładu Badań nad Przekładem Ustnym i Audiowizualnym ILS,  kierownik studiów podyplomowych EMCI w ILS UW, redaktorka i autorka monografii, artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych w językach polskim, francuskim i angielskim na temat terminologii, przekładu pisemnego, ustnego konferencyjnego oraz przekładu ustnego i pisemnego w sektorze usług publicznych. Członek European Society for Translation Studies EST, Akademickiego Stowarzyszenia Romanistów Polskich PLEJADA oraz Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich STP.

Jerzy Marek Nowakowski

Historyk, publicysta, dyplomata. W latach 2010 – 2017 ambasador Polski na Łotwie, a potem w Armenii. W rządzie Jerzego Buzka podsekretarz stanu i główny doradca premiera do spraw zagranicznych. Był również redaktorem naczelnym Polskiego Radia dla Zagranicy i zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”. W początku lat ’90 kierował Ośrodkiem Studiów Międzynarodowych Senatu oraz tworzył pion międzynarodowy w Kancelarii Prezydenta Wałęsy. Autor  kilkudziesięciu publikacji naukowych i kilkuset artykułów publicystycznych z dziedziny najnowszej historii Polski oraz polityki wschodniej.

 

Cieszymy się na Wasze przybycie.

 

Z koleżeńskim pozdrowieniem

Zarząd STP