Literacki Salon STP na otwarcie Warszawskich Targów Książki w czwartek, 17 maja 2018 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w majowym Salonie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich z okazji Warszawskich Targów Książki.

Mikołajek i Oskar. Rozmowa z wybitną tłumaczką literatury francuskiej Barbarą Grzegorzewską

…o przygodach Mikołajka, który wciąż rządzi, o przyjaźni Oskara z panią Różą, o tłumaczeniu sztuk teatralnych, winie i kuchni francuskiej …

Warszawskie Targi Książki, Stadion Narodowy

17 maja, czwartek, scena główna (tzw. „Kanapa”), godz. 16.00-16.55

Uczestnicy:

Barbara Grzegorzewska, tłumaczka literatury francuskiej

Spotkanie prowadzi Bożena Markiewicz, tłumaczka, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich

© IMAV éditions / Goscinny-Sempé

Barbara Grzegorzewska, wybitna tłumaczka literatury francuskiej, w 2015 r została kawalerem francuskiego Orderu Sztuki i Literatury. Otrzymała także wiele polskich nagród (STP, ZAiKS-u), pełniła różne funkcje w wielu stowarzyszeniach, także w naszym. Jest najbardziej znana z przełożenia przygód Mikołajka Rene Goscinnego oraz Oskara i pani Róży Erica-Emmanuela Schmitta. Przetłumaczyła na polski dziesiątki powieści i sztuk teatralnych, a także sporo polskich sztuk na francuski.

Bożena Markiewicz, lektor, tłumacz przysięgły i literacki języka angielskiego, członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, członek kapituły nagrody im. Kuryłowiczów. Wielbicielka starych filmów, tłumaczyła symultanicznie filmy w Dyskusyjnych Klubach Filmowych. Napisała wojenne wspomnienia swojej matki. Obecnie pisze książkę współczesną.