Regulamin Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich
I. Podstawa działania
- Podstawą działania Sądu Koleżeńskiego jest Statut STP.
- Zasady i tryb postępowania Sądu Koleżeńskiego określa niniejszy Regulamin.
II. Zasady i tryb postępowania
-
- Przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza Sądu Koleżeńskiego wybierają ze swego grona członkowie SK na konstytucyjnym zebraniu.
- Wszystkie władze naczelne i członkowie STP obowiązani są do udzielania Sądowi Koleżeńskiemu na jego żądanie pomocy i nadsyłania informacji oraz materiałów niezbędnych do prawidłowego rozpatrywania sporów.
- Sąd Koleżeński rozpoznaje w zakresie swej właściwości wszystkie sprawy o czyny wymienione w § 2 popełnione przez członków STP.
- Sąd Koleżeński nie rozstrzyga sporów właściwych dla sądów powszechnych i władz administracyjnych.
- W razie prawomocnego skazania członka STP przez sąd powszechny za popełnione przestępstwo Sąd Koleżeński rozważy, czy możliwa jest jego dalsza przynależność do STP.
- Sąd Koleżeński wydaje orzeczenia w imieniu STP.
- Posiedzenia zespołu orzekającego są protokołowane. Protokół podpisuje protokolant oraz przewodniczący zespołu orzekającego.
- Sąd Koleżeński w I instancji:
- Rozstrzyga spory:
- między członkami władz STP w związku z przynależnością do STP i pełnioną funkcją,
- między członkami Stowarzyszenia i członkami władz STP powstałe na tle działalności statutowej,
- Rozpatruje sprawy:
- wymienione w ust. 1,
- o naruszenie przez członków statutu, regulaminów i uchwał,
- o działanie na szkodę STP,
- o podważenie dobrego imienia członków władz naczelnych STP i w związku z pełnioną funkcją.
- Rozstrzyga spory:
- Sąd Koleżeński rozpoznaje:
- w obu instancjach – sprawy przeciwko członkom władz naczelnych i członkom STP,
- w II instancji (odwoławczej) – odwołania od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego wydanych w I instancji,
- wnioski o wznowienie postępowania,
- odwołania nadzwyczajne.
-
- Sąd Koleżeński w I instancji rozpoznaje sprawy w składzie trzyosobowym.
- Przewodniczącego oraz członków zespołu orzekającego wyznacza przewodniczący, a w razie jego nieobecności wiceprzewodniczący SK.
-
- Członek Sądu Koleżeńskiego nie może brać udziału w rozpoznawaniu, gdy zachodzi uzasadnione domniemanie jego stronniczości.
- O wyłączeniu członka Sądu Koleżeńskiego z zespołu orzekającego decyduje Sąd Koleżeński.
- Członek Sądu Koleżeńskiego nie może orzekać w postępowaniu odwoławczym w sprawach, w których orzekał w I instancji.
-
- Sąd Koleżeński wszczyna postępowanie na podstawie uzasadnionej skargi lub wniosku członka STP.
- Skargę lub wniosek do Sądu Koleżeńskiego wnosi się pisemnie w 2 egzemplarzach.
- Skarga lub wniosek o rozpoznanie sprawy winna zawierać:
- imiona i nazwiska stron, ewentualnie ich pełnomocników,
- opis stanu faktycznego ze wskazaniem naruszenia przez członka STP postanowień statutu, uchwał, regulaminów lub zasad etyki wraz z przytoczeniem dowodów potwierdzających popełnienie zarzucanych czynów,
- podpis strony,
- wykaz załączników.
- Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego zawiadamia osobę, której stawiane są zarzuty wszczęciu postępowania, załączając kopię skargi lub wniosku wraz z załącznikami i wyznacza czternastodniowy termin na udzielenie odpowiedzi w formie pisemnej w 2 egzemplarzach i przesłanie jej do Sądu Koleżeńskiego.
-
- Po upływie terminu określonego w § 7, przewodniczący zespołu orzekającego zwołuje posiedzenie niejawne w terminie nie późniejszym niż 14 dni od daty otrzymania odpowiedzi na skargę lub wniosek lub po upływie terminu do jej wniesienia, dla zapoznania członków zespołu orzekającego z zebranym materiałem.
- Przewodniczący zespołu orzekającego wyznacza termin rozprawy, wzywa strony lub ich pełnomocników, jeśli zostali ustanowieni.
- Przewodniczący zarządza dołączenie niezbędnych dokumentów do akt, wezwanie na rozprawę świadków i biegłych oraz przedstawienie innych dowodów wskazanych we wniosku lub skardze czy zgłoszonych przez strony przed rozprawą.
- W postępowaniu uczestniczą:
- wnioskodawca,
- osoba, której stawiane są zarzuty,
- pełnomocnicy strony, którymi mogą być tylko członkowie STP.
- Strony oraz ich pełnomocnicy mają prawo wglądu do akt sprawy na miejscu i sporządzania na własny użytek notatek.
-
- Rozprawy przed Sądem Koleżeńskim mogą być jawne dla członków STP.
- W uzasadnionych przypadkach może nastąpić wyłączenie jawności postępowania.
-
- Przewodniczący zespołu orzekającego otwiera, prowadzi i zamyka posiedzenie, udziela głosu, zadaje pytania, upoważnia do zadawania pytań i ogłasza orzeczenia.
- Od zarządzeń przewodniczącego wydanych w toku rozprawy strony mogą się odwołać niezwłocznie do zespołu orzekającego, który w głosowaniu decyduje o zasadności odwołania.
-
- Rozpoznanie sprawy następuje na podstawie materiału znajdującego się w aktach sprawy oraz dowodów zgłoszonych przez strony na rozprawie.
- Sąd Koleżeński może zarządzić dodatkowe postępowanie dowodowe.
-
- Świadkami nie mogą być osoby będące członkami organu statutowego STP, gdy spór toczy się między członkiem lub członkami Stowarzyszenia a członkiem lub członkami władz STP.
- Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą być przesłuchane w charakterze strony.
- Przed złożeniem zeznań świadek winien być pouczony o obowiązku składania zeznań zgodnie z prawdą i podać swoje dane osobowe (wiek, zawód, stan rodzinny, miejsce zamieszkania, stopień pokrewieństwa wobec stron).
- Małżonek, rodzice, dzieci, wnukowie i rodzeństwo strony mogą odmówić składania zeznań.
- Świadek może odmówić odpowiedzi na pytania, jeżeli mogłaby ona narazić jego lub jego najbliższych na odpowiedzialność karną lub poważnie narazić na szwank jego godność osobistą.
- W wyjątkowych wypadkach o złożenie zeznań przed Sądem Koleżeńskim może być poproszona osoba nie będąca członkiem STP.
- Zespół orzekający może poprzestać na odczytaniu zeznań świadków złożonych przed rozprawą, jeżeli uzna, że przesłuchanie jest zbędne lub niemożliwe.
- Kolejność przesłuchania świadków ustala przewodniczący. świadkowie, którzy jeszcze nie złożyli zeznań, nie mogą być obecni przy przesłuchiwaniu innych świadków.
-
- W razie potrzeby Sąd Koleżeński w toku postępowania dowodowego może powołać biegłego.
- O kosztach związanych z powołaniem biegłego rozstrzyga Sąd Koleżeński w orzeczeniu kończącym postępowanie w danej instancji.
- Zeznania świadków, biegłego oraz stron po zapisaniu do protokołu powinny być zeznającym odczytane i stosownie do ich uwag uzupełnione lub sprostowane oraz podpisane przez nich.
- Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego z dokumentów, przesłuchaniu świadków, biegłych i uwzględnieniu innych dopuszczonych prawem dowodów zespół orzekający przesłuchuje strony postępowania.
-
- Po wyczerpaniu dowodów przewodniczący zespołu orzekającego udziela głosu stronom z zachowaniem pierwszeństwa strony, która wniosła skargę lub wniosek.
- Po wysłuchaniu końcowych wypowiedzi stron przewodniczący zamyka rozprawę i po odbyciu narady z zespołem orzekającym ogłasza sentencję orzeczenia.
- W sprawie szczególnie zawiłej zespół orzekający może odroczyć ogłoszenie sentencji orzeczenia na okres nie dłuższy niż 7 dni.
- Sąd Koleżeński orzeka na podstawie przekonania opartego na swobodnej ocenie całokształtu dowodów.
-
- Sąd Koleżeński wydaje orzeczenia skazujące, jeżeli uznaje osobę, której stawiane są zarzuty, za winnego popełnienia zarzucanego jej czynu, i wymierza jedną z kar przewidzianych w § 32 Statutu STP.
- Sąd Koleżeński orzeka na podstawie materiału dowodowego ujawnionego w toku rozprawy,
- Sąd Koleżeński wymierza karę, biorąc pod uwagę stopień winy, szkodliwość czynu i jego skutki oraz zachowanie osoby, której stawiane są zarzuty, przed popełnieniem przewinienia i po jego popełnieniu.
- W razie jednoczesnego ukarania za kilka przewinień Sąd Koleżeński wymierza kary za poszczególne przewinienia, a następnie wymierza jedną karę łączną za wszystkie czyny. Przy orzekaniu kary łącznej stosuje się następujące zasady:
- w wypadku orzeczenia kar upomnienia i nagany wymierza łączną karę nagany,
- kara zawieszenia w prawach pełnienia funkcji w STP nie podlega łączeniu z karami upomnienia i nagany,
- przy orzeczonych za kilka przewinień karach rodzajowo różnych i kary wykluczenia z STP wymierza się łączną karę wykluczenia z STP.
- Sąd Koleżeński odrzuca wniosek lub skargę, jeżeli przeprowadzone postępowanie nie potwierdzi postawionych zarzutów.
- Sąd Koleżeński wydaje orzeczenia skazujące, jeżeli uznaje osobę, której stawiane są zarzuty, za winnego popełnienia zarzucanego jej czynu, i wymierza jedną z kar przewidzianych w § 32 Statutu STP.
- Sąd Koleżeński może orzekać następujące kary:
- upomnienie,
- naganę,
- zakaz pełnienia funkcji w STP na okres do 3 lat,
- wykluczenie z STP.
- Korespondencję dotyczącą spraw prowadzonych przez Sąd Koleżeński przechowuje się w biurze Zarządu Głównego STP.
-
- Sekretarz Sądu Koleżeńskiego prowadzi rejestr spraw rozpoznawanych, w którym odnotowuje:
- kolejny numer sprawy,
- datę wpływu,
- oznaczenie stron,
- przedmiot sprawy,
- termin rozprawy,
- datę, treść i numer orzeczenia,
- datę przekazania orzeczenia stronom,
- datę wpływu odwołania.
- Sekretarz Sądu Koleżeńskiego zakłada osobną teczkę akt dla każdej rozpoznawanej sprawy. Okładka teczki i korespondencja sprawy winna być opatrzona symbolem SK, kolejnym numerem sprawy łamanym przez rok.
- Sekretarz Sądu Koleżeńskiego prowadzi rejestr spraw rozpoznawanych, w którym odnotowuje:
- Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego, po zapoznaniu się z aktami sprawy, podejmuje następujące działania:
- Jeżeli skarga lub wniosek nie odpowiada wymogom określonym w § 6 niniejszego Regulaminu, wzywa stronę do uzupełnienia braków w terminie 7 dni od daty otrzymania wezwania, a następnie zarządza doręczenie odpisu skargi lub wniosku stronie przeciwnej z wezwaniem do ustosunkowania się do treści skargi lub wniosku w terminie 14 dni od daty doręczenia.
- W wypadku wniesienia odwołania od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego I instancji przewodniczący Sądu Koleżeńskiego ustala, czy został zachowany termin wniesienia odwołania (30 dni). Jeżeli odwołanie zostało wniesione po tym terminie i brak jest wniosku o przywrócenie chybionego terminu – odrzuca odwołanie postanowieniem. Postanowienie przewodniczącego jest ostateczne.
- W wypadku stwierdzenia, że odwołanie nie odpowiada wymogom Regulaminu, przewodniczący SK wzywa stronę do uzupełnienia braków w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania, a następnie zarządza doręczenie uzupełnionego odwołania stronie przeciwnej, z wezwaniem do ustosunkowania się do zarzutów zawartych w odwołaniu w ciągu 14 dni od daty otrzymania wezwania.
- Jeżeli skarga lub wniosek czy odwołanie nie zawierają błędów, względnie po ich uzupełnieniu lub po upływie terminu zakreślonego do uzupełnienia, przewodniczący SK:
- ustala skład osobowy zespołu orzekającego w II instancji,
- wyznacza termin rozprawy i zarządza zawiadomienie stron o terminie i miejscu posiedzenia,
- zarządza, jeżeli uzna to za konieczne, niejawne posiedzenie zespołu orzekającego w celu zapoznania się z aktami sprawy oraz powzięcia postanowień o celowości wezwania na pierwszą rozprawę świadków.
-
- Rozprawa rozpoczyna się od stwierdzenia obecności stron lub ich pełnomocników. W wypadku usprawiedliwionej nieobecności jednej ze stron sąd winien rozprawę odroczyć. W razie nieusprawiedliwionej nieobecności, przy posiadaniu zwrotnego dowodu prawidłowego zawiadomienia strony o terminie rozprawy, sąd może rozpatrzyć sprawę na podstawie posiadanych akt, bez udziału tej strony.
- Przewodniczący zespołu orzekającego przedstawia zwięźle stan sprawy i wnioski stron.
- Przed przystąpieniem do rozpoznania sprawy przewodniczący zespołu orzekającego proponuje zawarcie ugody, podejmuje próbę pojednania, uwzględnia konkretne okoliczności, przy czym udziela głosu stronom, w kolejności stronie wnoszącej skargę (wniosek) lub odwołanie, a następnie stronie przeciwnej.
- W przypadku niezakończenia sprawy ugodą przewodniczący zespołu orzekającego kontynuuje rozprawę z uwzględnieniem zasad określonych w §§ 6-21 niniejszego Regulaminu.
-
- Ugodę zawartą na rozprawie podpisują strony oraz członkowie zespołu orzekającego.
- Sentencję orzeczenia podpisują wszyscy członkowie zespołu orzekającego.
- Uzasadnienie orzeczenia, odpisy ugody i orzeczenia oraz postanowienia podpisuje przewodniczący zespołu orzekającego.
- Odpisy ugody lub orzeczenia I instancji – po sporządzeniu uzasadnienia – są doręczane stronom wraz z pouczeniem o przysługującym im prawie do wniesienia odwołania od orzeczenia do przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego w terminie 30 dni od daty otrzymania orzeczenia wraz z uzasadnieniem.
-
- Na oryginale orzeczenia sądu orzekającego II instancji oraz na jego odpisach umieszcza się klauzulę o ostateczności orzeczenia.
- Stwierdzenie to podpisuje przewodniczący zespołu orzekającego lub przewodniczący Sądu Koleżeńskiego.
- Akta spraw prowadzonych przez Sąd Koleżeński przechowuje się do końca roku, w którym sprawa była rozstrzygnięta, w biurze ZG STP, a po tym terminie w archiwum STP.
- Orzeczenie powinno zawierać:
- datę rozpoznania sprawy i wydania orzeczenia,
- imiona i nazwiska członków zespołu orzekającego i protokolanta,
- imiona i nazwiska stron, ich przynależność do STP,
- dokładne określenie przedmiotu sprawy,
- sentencje orzeczenia,
- uzasadnienie,
- orzeczenie o kosztach postępowania,
- podpisy członków zespołu orzekającego.
Orzeczenie Sądu Koleżeńskiego podlega wykonaniu po uprawomocnieniu się.
- Orzeczenie staje się prawomocne, jeżeli strony:
- nie wniosły odwołania do przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego w terminie 30 dni od daty otrzymania orzeczenia wraz z uzasadnieniem, licząc termin według przepisów kodeksu cywilnego,
- wycofały złożone odwołanie od orzeczenia sądu I instancji lub po upływie terminu wyznaczonego do uzupełnienia braków, braków tych nie usunęły.
- Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego, którego orzeczenie staje się prawomocne, przesyła jego odpis do Zarządu Głównego STP celem dokonania odpowiednich zapisów w dokumentacji lub wykreślenia z listy członków STP w wypadku wymierzenia kary wykluczenia.
III. Postępowanie odwoławcze
- Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego I instancji przysługuje stronom odwołanie do przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego.
- Odwołanie (w 2 egzemplarzach) od orzeczenia sądu I instancji należy wnieść w terminie 14 dni od daty doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem.
-
- Sąd Koleżeński odrzuca odwołanie strony, jeżeli zostało ono wniesione po terminie, a wniosek o przywrócenie terminu nie został zgłoszony.
- Postanowienie o odrzuceniu odwołania zostaje podjęte na posiedzeniu niejawnym.
-
- Odwołanie może być wycofane najpóźniej przed rozpoczęciem rozprawy odwoławczej.
- Wycofanie odwołania przez stronę pociąga za sobą uprawomocnienie się orzeczenia I instancji.
- Wycofanie odwołania wymaga formy pisemnej.
- W sprawach rozpatrywanych w II instancji przewodniczący, a w razie jego nieobecności wiceprzewodniczący Sądu Koleżeńskiego:
- wyznacza zespół orzekający,
- wyznacza termin posiedzenia zespołu,
- zarządza wezwania świadków lub dopuszczenie innych dowodów,
- zawiadamia strony o terminie rozprawy. Niestawiennictwo osoby, której stawiane są zarzuty, nie stanowi przeszkody w rozpoznaniu sprawy, chyba że zespół orzekający uzna jej obecność za konieczną.
-
- W postępowaniu odwoławczym stosuje się przepisy o postępowaniu w I instancji, z tym że pierwszy głos przysługuje stronie, która złożyła skargę lub wniosek w I instancji, a następnie obwinionemu.
- Po zamknięciu rozprawy odwoławczej, zespół orzekający II instancji:
- utrzymuje w mocy zaskarżone orzeczenie,
- uchyla w całości lub w części i wydaje nowe orzeczenie.
- Zaostrzenie kary może nastąpić tylko wtedy, gdy odwołanie od orzeczenia składa wnoszący skargę lub wniosek.
IV. Wznowienie postępowania
- Wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem może nastąpić wtedy, gdy się okaże, że zostało wydane na podstawie fałszywego zeznania świadka, sfałszowanego dokumentu, albo gdy po wydaniu orzeczenia ujawniono nowe fakty i dowody mogące mieć istotny wpływ na treść wydanego orzeczenia.
-
- Wniosek o wznowienie postępowania mogą składać:
- ukarany,
- pokrzywdzony,
- Zarząd Główny STP.
- Wniosek na niekorzyść ukaranego jest niedopuszczalny w razie jego śmierci.
- Wniosek powinien być złożony w ciągu 30 dni od dnia, w którym osoba uprawniona dowiedziała się o przyczynie uzasadniającej wznowienie postępowania.
- Wniosek o wznowienie postępowania mogą składać:
-
- Wniosek o wznowienie postępowania składa się do przewodniczącego, a w razie jego nieobecności do wiceprzewodniczącego Sądu Koleżeńskiego.
- Wniosek o wznowienie postępowania jest rozpatrywany na posiedzeniu Sądu Koleżeńskiego.
- Uwzględniając wniosek o wznowienie postępowania, Sąd Koleżeński wydaje postanowienie, którym po rozpoznaniu sprawy uchyla poprzednie orzeczenie albo przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia.
V. Odwołanie nadzwyczajne
-
- Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego lub Zarząd Główny STP może złożyć odwołanie nadzwyczajne od każdego prawomocnego orzeczenia, jeżeli orzeczenie to rażąco narusza prawa lub interes Stowarzyszenia.
- Odwołanie nadzwyczajne wnosi się do przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego.
- Odwołanie nadzwyczajne w tej samej sprawie może być wniesione tylko jeden raz.
- Odwołanie nadzwyczajne na niekorzyść osoby, której stawiane są zarzuty, można wnieść tylko w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia.
- Sąd Koleżeński, po rozpoznaniu na rozprawie odwołania nadzwyczajnego, wydaje orzeczenie, w którym:
- pozostawia bez uwzględnienia odwołanie nadzwyczajne, jeżeli stwierdza brak podstawy do uchylenia zaskarżenia orzeczenia,
- uchyla zaskarżone orzeczenie w całości lub części i wydaje nowe orzeczenie albo też przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania.
VI. Zatarcie skazania
- Orzeczone kary ulegają zatarciu po upływie 5 lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia.
Zgodnie z uchwałą nr 10 podjętą na VII Zjeździe Delegatów STP niniejszy Regulamin został przyjęty przez Zarząd Główny STP 19 lipca 2005 r.