Wieczór ukraiński

Koncert muzyki ukraińskiej zorganizowany przez STP w dniu 30 maja 2022 r.


30 maja Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich miało ogromną przyjemność skorzystania z gościny Polskiego Towarzystwa Muzycznego, gdzie odbył się koncert muzyki ukraińskiej w wykonaniu studentek i absolwentek akademii muzycznych z Kijowa, Charkowa, Lwowa i Odessy. Prace zespołu koordynuje Natalia Jarosiewicz, z którą został uzgodniony program wieczoru.
Pianistki, śpiewaczki, altowiolistka, skrzypaczka, gitarzystka, bandurzystka. Repertuar obejmujący klasykę, muzykę ludową i covery wykonawców muzyki popularnej.
Trudno znaleźć właściwe słowa, żeby opisać nie tylko zachwyt wykonaniami, ale i wzruszenie wywołane świadomością okoliczności, w jakich dziewczyny znalazły się w Warszawie.


„Sztuka czyści duszę z codziennej warstwy kurzu” – napisał Picasso. Trudno o trafniejszy cytat w czasach, gdy w Ukrainie ścierać trzeba nie tylko kurz.
Po koncercie spędziliśmy wspólnie z zespołem czas na rozmowach i nadrabianiu zaległości towarzyskich przy bufecie, na którym nie zabrakło ukraińskich pierożków, przygotowanych przez zaprzyjaźnioną uchodźczynię.
Mamy nadzieję na kontynuację znajomości z muzyczkami; kto wie, może uda się nam zaprosić naszych sympatyków na kolejny koncert.
Ukraińskich wykonawczyń można posłuchać podczas koncertów organizowanych przez Austriackie Forum Kultury w ramach akcji „Lunchtime Concerts – Musicians on the Move” w każdą środę o godzinie 13:00 do końca sierpnia przy ul. Próżnej 7/9 w Warszawie. Cykl stworzono przede wszystkim z myślą o młodych artystach i artystkach z Ukrainy, których sytuacja zmusiła do ucieczki z kraju. Wstęp na „Koncerty w porze lunchu” jest wolny.

Poniżej zamieszczamy relację fotograficzną z koncertu.