Nowe i ważne badanie warunków pracy tłumaczy literatury

Dziś ruszyła ankieta STL poświęcona warunkom pracy tłumaczy literatury, a w szczególności wynagrodzeniom. Ponieważ oczywiście również w STP jest wielu tłumaczy literatury, w porozumieniu z STL udostępniamy tę ankietę wraz z listem przewodnim. Im więcej odpowiedzi, tym większa wiedza o naszym rynku. Wyniki ankiety zostaną opublikowane w formie raportu.
Poniżej przytaczamy in extenso treść listu przewodniego wraz z linkiem. Jest on dostępny również na stronie STL pod adresem: http://stl.org.pl/ankieta:
” Drogie Koleżanki Tłumaczki, Drodzy Koledzy Tłumacze,
skarżymy się na niskie stawki, zaniżanie ich nawet przez tych zleceniodawców, z którymi łączy nas wieloletnia współpraca, opór przed ich podnoszeniem. Wielu z nas ma trudności z wyegzekwowaniem wypłaty należności. Jednocześnie rosną koszty życia i pensja minimalna.
Zarząd Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury postanowił zbadać tę złożoną sytuację. Pierwszym etapem jest ankieta badająca wynagrodzenia tłumaczy literatury w Polsce, przygotowana w odpowiedzi na zapotrzebowanie środowiska.


Gorąco zachęcamy do wypełnienia ankiety – każdy głos jest ważny, każdy buduje obraz rynku i wyposaża nas w wiedzę, która posłużyć może na przykład w negocjacjach. Poświęćcie kilkanaście minut swojego czasu na rzecz wzmocnienia całego środowiska.
Adres ankiety: https://forms.gle/XFYSjptBvxiYDvgP6


Ankieta jest oczywiście anonimowa, a jej treść została poddana konsultacji prawnej.
Ankieta będzie aktywna przez najbliższe dwa tygodnie (do 26 stycznia).
Wyniki ankiety zostaną opublikowane w formie raportu, który pomoże nam podjąć kolejne kroki ku zmianom warunków pracy naszej grupy zawodowej.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu – rozwiejemy wszelkie wątpliwości, jeśli takowe się pojawią. Zachęcamy też do udostępniania linku do ankiety znajomym tłumaczkom i tłumaczom literatury, by również mogli wziąć udział w badaniu.
Z najlepszymi życzeniami na nowy rok i niskim ukłonem
Zarząd STL „