Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy – mamy przyjemność zaprosić osoby zainteresowane do uczestnictwa w dwóch godzinnych panelach zorganizowanych przez nasze Stowarzyszenie dla potrzeb tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Rozważając tematykę istotną dla środowiska tłumaczy i odbiorców ich pracy, a jednocześnie pamiętając o ewentualnych zainteresowaniach gości na Targach, zaplanowaliśmy dwa spotkania:

„Pigmalion i Galatea – czy tajników tłumaczenia literackiego można się nauczyć?” (moderatorka: Bożena Markiewicz)- 22 października, czwartek, 16:00. Do składu panelistów zostali zaproszeni wykładowcy akademiccy specjalizujący się w budowaniu warsztatu dla adeptów tłumaczeń literackich. Dyskusja będzie dotyczyła zasad i możliwości nauczania przekładu literatury, oraz odwiecznego pytania: „nurture or nature?”

„Mówić, szeptać, pisać – przekład obcojęzycznych światów dla odbiorców w języku ojczystym” (moderatorka: Aleksandra Sobczak-Kovesi, członkini Zarządu STP)- 23 października, piątek, 18:00. W dyskusji będą uczestniczyli wybitni tłumacze tekstów, w tym literatury i materiałów technicznych, oraz słowa żywego (zajmujący się przekładem konsekutywnym i symultanicznym). Będziemy rozmawiać o mechanizmach, dzięki którym jesteśmy w stanie odbiorcom zapewnić możliwość kontaktu ze światem obcojęzycznym. O napotykanych przeszkodach językowych. I o najciekawszych doświadczeniach zawodowych.

Mamy nadzieję na Waszą obecność i fascynujące pytania z sali :) Organizatorzy Targów zapewniają również transmisję wszystkich spotkań w internecie – jeżeli nie będziecie mogli uczestniczyć w panelach na miejscu, zapraszamy do cyberprzestrzeni.