Festiwal Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie- Książki”

14 września w Piasecznie odbędzie się IV Festiwal Pięknej Książki poświęcony książce artystycznej. W tym roku wydarzenie to przypada w 440. rocznicę wydania Psałterza Dawidowego Jana Kochanowskiego. Organizatorzy kierują swoje zaproszenie do udziału w imprezie również do tłumaczy, jako ważnych twórców książek.

Czwarta edycja Festiwalu Pięknej Książki „Piaseczno – Ludzie – Książki” organizowana przez Fundację „Arka” im. Józefa Wilkonia, Bibliotekę Miasta i Gminy Piaseczno oraz Centrum Kultury w Piasecznie odbędzie się 14 września 2019 roku. Wydarzenie ma na celu zwiększenie obecności książki w życiu społeczeństwa gminy Piaseczno, powiatu oraz Mazowsza. Chcemy to osiągnąć promując książkę artystyczną, na której wartość składa się tekst, ilustracja, typografia, poziom edycji.


Tegoroczna edycja Festiwalu, odbywa się w 440 rocznicę pierwszego wydania „Psałterza Dawidowego” Jana Kochanowskiego, kamienia węgielnego literackiej i poetyckiej polszczyzny. Z tego względu ma także za zadanie przybliżenie postaci Mistrza z Czarnolasu, jego dokonań oraz polskiej poezji. W poprzedzających miesiącach został przeprowadzony konkurs na fraszki, którego wyniki ogłosimy w dniu Festiwalu, a w jego trakcie przeprowadzimy warsztaty na których młodzież spróbuje pokazać poetycką klasykę w ekspresji muzyki hip-hop. W ramach wydarzenia zostaną również zaprezentowane grafiki Józefa Wilkonia do Trenów Jana Kochanowskiego.


Na program wypełniający cały dzień składa się kiermasz książek prezentujących wyjątkowe walory wydawnicze, spotkania z pisarzami, ilustratorami i grafikami w tym z Marią Ekier, Piotrem Gilem, Joanną Jakubik, Manulą Kalicką, Janem Kerdenem, Ewą Karwan-Jastrzębską, Michałem Malinowskim, Elżbietą Olszewską-Schilling, Grzegorzem Walczakiem, Józefem Wilkoniem. Całe rodziny a szczególnie młodzież będą miały możliwość aktywnego udział w warsztatach min. origami „1000 żurawi dla Wenezueli” poprowadzonych przez Beatriz Blanco oraz animacjach i konkursach. Zaprezentujemy poetyckie koncerty: piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Teatru N.O.R.A., „Malarze słowa” Margity Ślizowskiej, „Ballady i Romanse Hiphopowo” Mateusza Wilkonia oraz „Pod Parasolem” – wspólne śpiewanie z zespołem Parasol Poetica znanym z piaseczyńskich „Świeczowisk”.


Imprezie patronują:
Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno
Starosta Piaseczyński
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Mazowiecki
Polskie Towarzystwa Wydawców Książek